• 5. Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı
  • 8-11 Eylül 2022
Kalan Süre

Haberler

CNR Asansör Fuarı'na engelli asansörü damga vurdu

Bu yıl 4. kez düzenlenen Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), tasarım ve teknolojinin bir arada sunulduğu asansörlere ev sahipliği yaptı. İstanbul'da düzenlenen fuarda ilk kez sergilenen, Türk mühendislerinin başarısı olan dünyada yalnızca 5 firmanın üretimini yapabildiği engelli asansörüne yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin ilgisi büyük oldu.
 
Yazılımı ve mekaniği tamamen yerli olan Kayserili bir firma tarafından üretilen engelli asansörü, yurt dışında üretilen engelli asansörlerinde bulunmayan 3 dilde konuşma özelliği ve uygun maliyetiyle dikkat çekiyor. Engelli asansörlerinin ithalinin fiyatı 10 bin Euro civarındayken, yerli üretim engelli asansörün 5 bin Euro civarında fiyatı bulunuyor.
 
Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, asansörü meydana getiren 300 parçanın tamamını Türkiye'de üretebildiklerine işaret ederek, "Montajı da, bakımını da Türkiye'de sorunsuz bir şekilde halledebiliyoruz. Asansörde ithal hiçbir ürün ya da hizmete ihtiyacımız yok. Bütün bu başarılı tabloya karşın yerli bir markamız yok.
 
Onun için de gerekli çalışmalara başladık. Montajcılar, bakım ve imalatçılar bir araya gelip çok kısa bir süre sonra markamızı da oluşturacağız" dedi. 
 
ihracatı yüksek bir sektör haline geleceğiz
 
Asansör sektöründe faaliyet yürüten imalatçı, montaj ve bakım şirketlerinin toplam cirolarının 7 milyar 639 milyon 534 bin lira olduğuna dikkat çeken Atik, "Sektörün cirosu istikrarlı bir şekilde artıyor. Sektör ortalama yılda yüzde 25 büyüyor. 2017 verilerine göre yaklaşık 160 milyon dolar ihracatı bulunan sektörümüzün, 224 milyon dolar ithalatı bulunuyor.
 
Şimdilik açık veren bir sektörüz. Ancak sektöre nitelikli eleman kazandırmak ve markalaşma için yaptığımız mücadeleler sonuç verdiğinde bu tablonun değişeceğine ihracatı yüksek bir sektör haline geleceğimize inancımız tamdır" diye konuştu.