• 4. Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı
  • 20-23 Mart 2019
Kalan Süre

Asansör sektörü nasıl dijitalleşiyor?


Asansör sektöründe çokuluslu firmaların başını çektiği firmalar, nesnelerin interneti, bulut teknolojisi ile birlikte, asansörlerin birbiriyle konuştuğu, uzaktan erişimle arıza tespiti yapabilen teknolojilerini kullanıcılara sunmaya başladı.
 
Dijital dönüşümün artık bir tercih değil zorunluluk haline geldiği şu günlerde ülke olarak bu yarışın, gerisinde kalmamak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  öncülüğünde Türkiye'deki işletmelerde hızlı bir dijitalleşme yaşanıyor.
 
Bu hızlı dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen finansal gücü fazla Ar-GE ve mühendislik kadroları, çokuluslu asansör firmaları da güçlü adımlar atmaya başladı. 
 
Akıllı fabrikalarda üretim yapan firmalar,  artık nesnelerin interneti (IoT) ve bulut teknolojisi gibi seçeneklerle uzaktan izleme, yönetme, ve çift yönlü haberleşme sistemlerini  kullanıyor ve bu sayede asansör ve yürüyen merdivenlerin arızaları önceden tespit edilebilirken soruna anında müdahale edilebiliyor. 
 
Ayrıca daha bina dışındayken sadece cep telefonu uygulamasıyla asansörü çağırıp, tek tuşla istediğiniz kata çıkabilme imkanı da veriyor.