• Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı
  • 20-23 Mart 2019
Kalan Süre

Haberler

Fuarımız %60 büyüdü!

Öncelikle Avrasya Asansör Fuarımızın sektörümüze hayırlı olmasını ve meslektaşlarımıza bol kazançlar üretmesini diliyorum.
 
Fuar fikri; bir hayal, bir arzu ve sektörü bir araya getirme isteği ile başlamıştı. Bu arzu ve istek CNR Holding ile yollarımızın kesişmesine ve nihayetinde 2014 yılında ilkini gerçekleştirmemize vesile oldu. Bugün, yıl 2016 ve biz fuarın ikincisini
düzenliyoruz. Hatta ilk fuarımıza göre %60 oranında büyüyerek… İşte bu, dayanışmanın ve ortak aklın ürünüdür. Bizi bugünlere getiren firmalarımıza ve CNR’a teşekkürü bir borç biliyoruz.
 
Türk asansör sektörü 1950’lerde başladığı yerli üretim yolculuğunda büyük gelişmeler kaydederek, bugün kendi kendine yetebilen, yerli sermaye ile tüm komponentleri dünya standartlarında üretebilen ve Avrupa Birliği uyumlu belgeleriyle Avrupa’da dahi montaj yapabilen bir konuma gelmiştir. TASİAD olarak amacımız bu ivmeyi daha ileriye taşımak ve şu anda 400 milyon USD civarında olan sektör büyüklüğümüzü daha da yukarılara çekmektir. Bunu başarabilmenin iki yolundan biri olan iç pazar canlılığını artırabilmek ve mevcut asansörlerin güvenlik seviyesini artırmak amacıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile koordineli olarak yönetmeliklerimizdeki iyileştirme çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.
 
Dış pazarlar, yani ihracat konusunda ise genel konjonktür itibariyle Orta Doğu ve Rusya pazarı her ne kadar yavaşlamışsa da üretim kalitemizin yüksekliği dolayısıyla gerek Avrupa ve gerekse Güney Amerika ile Afrika pazarlarına yapılan ihracat hacmimiz; oluşan açığı kapatmaktadır.
 
Yakın gelecekte diğer pazarlarda da barış sağlanması ve yatırımların tekrar başlaması durumunda, ihracatımız artacak ve
özlediğimiz genel ciro hedefimize hızlı bir şekilde ulaşacağımız muhakkaktır. Özellikle üretici firmalarımızın hazırlıklarını bu doğrultuda yapmaları ve Ar-Ge çalışmalarını ihmal etmemeleri çok büyük önem arz etmektedir.
 
Tüm temennim katılımcı firmalarımızın fuarımızdan azami fayda sağlamaları ve yeni müşteriler bularak pazarlarını genişletmeleridir. Bu vesileyle tüm firmalarımıza başarılarve bol kazançlar diliyorum.
 
TASİAD
Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Fikret GÖKHAN