• 5. Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı
  • 1-4 Eylül 2021
Kalan Süre

Haberler

Avrasya Asansör Fuarı'nın sektöre çok önemli katkısı olacak

Sektör, son dönemlerde artan inşaat sektörüyle beraber paralel büyüme göstermektedir. Bu büyüme özellikle yurt dışı firmalarının ilgisini çekmekte ve Türkiye üzerine yoğunlaştırmaktadır. Fakat asansör sisteminin tüm parçaları, artık ülkemiz de üretebilmekte, ürettiğimiz ürünler ise yurt dışına satılabilmektedir.
 
Türk asansör sektörü Avrupa, Orta Doğu, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri ve son zamanlarda Afrika kıtasına yapmış olduğu ihracatlarla ön plana çıkmaktadır. Bu veriler, ülkemizdeki firmalarımızın rekabet gücünün göstergesidir. İthalata karşı alınacak tedbirler, ülkemizin belirlemiş olduğu ihracat hedeflerine daha kolay ulaşmamızı sağlayacak olup, sektörü de gelecekte ülkemizin en hızlı gelişen ve büyüyen; kısaca parlayan yıldızı haline dönüştüreceğine inanıyorum. Fuarlar, aynı çatı altında yüzlerce firmanın yeni tasarım ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunmasıiçin kaçınılmaz birer fırsattır.
 
Burada meslektaşlarımız ile aynı çatı altında olmak, sektörün yeni ürünlerini görmek, sektör üzerine sorunları ya da önerileri dinlemek bizler için büyük önem taşımaktadır. Federasyon olarak, burada yapmış olduğumuz istişareler sektör adına ne katabiliriz ve neler yapabiliriz gibi birçok soruya cevap verecek nitelikte gerçekleşmektedir.
 
Unutulmamalıdır ki, yönetmelikler hazırlanırken ülkemizin çıkarları, milletimizin menfaatleri, sağlığı ve can güvenliği ön planda tutulmalıdır. Bu süreçte üretimden montaja, montajdan muayene sürecine kadar can güvenliğini düşünerek, kaliteli üretim ve kaliteli hizmetler gerçekleştirerek kullanıcıları düşünmemiz gerekmektedir. Kalitemizden ve özgüvenimizden asla vazgeçmemeliyiz. Ayrıca kullanıcıları asansör konusunda bilinçlendirmeli sadece asansör gözüyle bakmamaları, bunun bir taşıma aracı olduğunu ve nasıl kendi araçlarında konfor ile can güvenliğine dikkat ediyorlarsa bu ürünlerimizde de aynı dikkati göstermeleri gerektiğini hissettirmeliyiz. Bunun için tüm asansör sektörü çalışanlarına büyük görevler düşmektedir.
Son kullanıcıların, yerli ürünlerin güvenlik, konfor ve enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilerek özümsemeleri
bizler için çok önemlidir.
 
Fuara katılan tüm firmalarımıza, hayırlı ve başarılı bir fuar geçirmesini temenni ederim. Sektörümüzün geleceğinin çok
parlak olduğunu tekrar belirtir, federasyon olarak bizlerin buna en kısa zaman da ulaşabilmek adına çalışmalarımızın azim ve kararlılıkla sürdüğünü söyleyebilirim.
 
ASFED
Yönetim Kurulu Başkanı
Yusuf ATİK